Saamislugu

Kõik suured asjad on omal ajal saanud alguse väikesest mõttesähvatusest. Nii ka Triathlon Estonia.

Oli aasta 2005, kui väike grupp triatloniga alustanud spordisõpru isekeskis arutlesid. Mõned neist olid olümpiadistantsi ning mõni ka poolpika distantsi juba ära proovinud. Ühtäkki kerkis teemaks inimvõimete piire kompav kuningdistants – täispikk triatlon, kus siis, kui oled terve päeva veetnud ujudes ja jalgratast sõites, tuleb lõpuks veel asuda jooksma maratonidistantsi. Ulmeline! Kuigi maailmamastaaabis, jah, võtavad igal aastal selle pingutuse ette kümned tuhanded inimesed, tundus see rohkem kui aukartustäratavana. Nagu Eesti mehed tihtipeale ikka, suudeti õhtu lõpuks, vaatamata sellele, et ühelgi neist polnud selleks piisavat treenitust, kokku leppida, et korraldatakse ise endale võistlus – Eesti oma täispikk triatlon. Saabus kokkulepitud augustihommik. Stardijoonel kohal oli vaid idee autor ise. Distantsi läbimiseks kulus tol päeval üle 17 tunni.

Järgmise aasta augustiks lepiti kokku uus üritus – sedapuhku juba avalik spordivõistlus täispikas triatlonis. Ainukene Eestis. Ainukene Baltikumis. Starti kogunes seekord 8 meest. Kõigil kavas ujuda 3.8 km, sõita rattaga 180 km ja joosta 42.2 km. Seitsmel mehel algamas esimene täispikk triatlon. Neid kõiki ootamas ees mitte niivõrd võistlus üksteisega aga igalühel oma personaalne võistlus distantsiga. Ujumine toimus Vasalemma karjääris ning jooksuetapp Keila Tankimäe metsaradadel. Esimene mees ületas finishijoone kui aega stardist oli kulunud 13 tundi. Olulisem oli aga see, et kaheksast alustanust seitse said kirja ka lõpuaja finisiprotokolli.

Traditsioon oli sündinud.

Iga aastaga kasvas võistlus vähehaaval. Sealhulgas ka rahvusvahelisemaks. Esimene naine kirjutas ennast võistluse ajalukku 2009 aastal. Oma panuse kasvu on kindlasti lisanud ka  see, et  2010. aastast alates saab võistlusest osa võtta võistkondlikus arvestuses ning 2013. aastast lisandus kavasse ka poolpikk distants – selleski saab võistelda nii individuaalselt kui tiimiga.

2011. aastast alates oleme oma võistlusel võtnud tavaks pidada meeles Mart Haruoja, kui entusiastlikku ürituse toetajat, triatloni fanaatikut ning head sõpra, kes meie seast siis lahkus.

2015. augustist toimus võistlus uue – TRIATHLON ESTONIA nime all. Avati uus lehekülg Facebook-is ja kaasajastati koduleht, millele lisati automaatne registreerimisvõimalus ja ühendati maksekeskkonnaga. Suuremat tähelepanu pöörati võistlejate emotsioonidele ja mugavusele. Uuendati elektroonilist ajamõõdulahendust, millega suurenes töökindlus ja mõõtmiskohtade arv ning reaalajas tulemused said esmakordselt nähtavaks ka internetis. Esmakordselt viidi läbi ka lastele basseinitriatlon, milles osales 27 noort tulevikulootust.

2016. a. võistlusel saadeti esmakordselt kõik vaheajad erinevatest ajavõtukohtadest reaalajas internetis nähtavaks.

2017. a. täiendati varustust uute ujumisraja märkide näol. Päevakavasse lisandusid eraldi alad: avaveeujumine, maantee-eraldisõit ja klassikalised jooksudistantsid. Sündmust jäädvustas terve päeva vältel Tallinna TV ning tegi sellest eraldi saate. Klubile loodi treeningugrupp.

2018. a. oli rajal senise ajaloo jooksul kõige rohkem kaameraid, millest 3 PRO tasemel kaamerat on korraldaja omanduses – kokku 9-st kaamerast kogunes 1144 faili kogumahus 170 GB ning mille töötlemiseks kulus 87 töötundi.

2019. a. Klubi sai püsivalt ametliku treeneri. Võistlus toimus Saadjärve ääres, Äksi alevikus, Jääaja Keskuse juures. Osalejaid oli kõigi aegade suurim arv. Rada muutus varasemast tasasest variandist künklikumaks ning osa rattarajast sõideti krobelisemal asfaldil. Tugev tuul, lainetus ja raja ebatasasus kajastus ka võitja tulemuses, mis jäi napilt alla kümne tunni. Päevakavasse lisandus harrastajate distants.

2020 Kuremaa